W czym gromadzić gnojowicę?

Właściwie skonstruowane zbiorniki na gnojowicę to podstawa bezpiecznego przechowywania tego rodzaju nawozu płynnego. Muszą być one zbudowane w taki sposób, by zapobiegać przedostawaniu się zanieczyszczeń do gleby i wód podziemnych. Powinny również być wygodne w użytkowaniu i cechować się długą żywotnością. Z czego wykonuje się zbiorniki na gnojowicę? Wyjaśniamy!
Jakie są rodzaje zbiorników na gnojowicę?
Dostępnych jest wiele rodzajów zbiorników na gnojowicę, w tym modele otwarte lub zamknięte, podziemne, naziemne czy też częściowo zagłębione. Są również zróżnicowane pod względem kształtu, wymiarów, materiału wykonania. Co ważne, muszą znajdować się w odpowiedniej odległości od budynków i ujęć wody, co regulują stosowne przepisy, uwzględniające konkretny typ zbiornika na gnojowicę.
W niektórych gospodarstwach stawia się na trwałe zbiorniki z betonu lub żelbetonu, których ściany można dodatkowo pokryć specjalnymi środkami podnoszącymi poziom szczelności. Ich zaletą są przede wszystkim bardzo dobre parametry wytrzymałościowe. Inne możliwości to zbiorniki na gnojowicę z PVC albo włókna szklanego zbrojnego. Przy wyborze konkretnego rozwiązania powinno się wziąć pod uwagę m.in. intensywność produkcji, warunki lokalizacyjne gospodarstwa i możliwości budżetowe.
Jakie zalety mają zbiorniki na gnojowicę typu laguna?
Jednym z popularnych zbiorników na gnojowicę są te typu laguna – w ich montażu specjalizują się takie firmy, jak dostawca folii PVC Fol-System. Są to naturalne lub sztuczne zagłębienia w ziemi, które wykłada się specjalnym materiałem uszczelniającym. Często jest to wspomniana już folia z polichlorku winylu – zapewniająca wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, cechująca się dużą elastycznością, co przekłada się na doskonałe dopasowanie do podłoża i idealne przyleganie.
Najważniejsze zalety zbiorników na gnojowicę typu laguna z PVC to m.in.:
łatwość i szybkość wykonania,
niewielkie koszty inwestycji,
niskie koszty eksploatacyjne,
prostota konserwacji,
bardzo wysoki poziom szczelności.
Właściwie wykonane zbiorniki na gnojowicę z polichlorku winylu są przyjazne dla środowiska, wyróżniają się wysoką nieprzepuszczalnością i tym samym skutecznie zapobiegają wyciekowi nawozu do gleby i wód gruntowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Asterek Internetowy sklep ogrodniczy
Ogrodnicze artykuły, sprzęt woj. podlaskie15-324 Białystok, Kawaleryjska 17A lok. 50-51