Na co zwrócić uwagę, wybierając używaną maszynę rolniczą?
Używanymi maszynami rolniczymi i ciągnikami zainteresowani są rolnicy, dla których zakup nowego sprzętu jest niedostępny ze względów finansowych, bądź nieopłacalny. Dlatego chętnie sięgają po oferty maszyn i ciągników z drugiej ręki. Jeśli planuje zakup sprzętu na rynku wtórnym, dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając używaną maszynę rolniczą.
Zakup używanej maszyny rolniczej lub ciągnika
Bardzo często zakup sprzętu rolniczego z drugiej ręki jest optymalnym rozwiązaniem dla wielu rolników. To oczywiste, że nowe maszyny rolnicze dają gwarancję niezawodności i wysokiej efektywności prac polowych. Można na nich polegać pod warunkiem wykonywania regularnych przeglądów i serwisów okresowych. Nowy sprzęt jest jednak kosztowny i wymaga zaangażowania gotówki lub finansowania bankowego. Z kolei znalezienie dobrej ofert sprzętu rolniczego na rynku wtórnym jest niełatwe, a na dodatek obarczone sporym ryzykiem. Dlatego używany sprzęt rolniczy najlepiej kupić z zaufanego źródła. Dobrym adresem jest między innymi działający w Wielkopolsce dystrybutor maszyn rolniczych Kunert z Poladowa koło Poznania, który oferuje naprawy ciągników rolniczych i serwisy maszyn rolniczych oraz sprzedaje maszyny rolnicze Hardi, Kubota i Pottinger. Dobrzy dystrybutorzy używanych maszyn rolniczych pośredniczą między kupującymi a sprzedającymi i w razie potrzeby dysponują odpowiednimi procedurami kontrolnymi, które pozwalają na ocenę sprawności sprzętu.
Jak kupić używaną maszynę rolniczą?
Przy zakupie używanych maszyn rolniczych należy zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii prawnych (np. zgodność numeru nadwozia i silnika w dowodzie rejestracyjnym) i technicznych. Skupmy się na tych drugich. Przede wszystkim należy ocenić ogólny stan techniczny ciągnika lub maszyny i sprawdzić, czy umożliwia on płynną i bezpieczną pracę sprzętu. Choć nie jest to najważniejsze, warto wziąć pod uwagę rok produkcji oraz liczba przepracowanych godzin. Konieczna jest również kontrola podstawowych układów maszyny rolniczej, a więc ocena stanu układu kierowniczego i hamulcowego, układu hydraulicznego, a także elementów przenoszenia napędu za pomocą łańcuchów i pasów napędowych. Wnikliwa ocena stanu technicznego pomoże znaleźć wady ukryte, co pozwoli uchronić kupującego przed stratami finansowymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana