Kiedy sporządza się projekt nasadzeń zastępczych?

Każda inwestycja budowlana wiąże się z obowiązkiem spełnienia szeregu norm prawnych. Nie inaczej jest w przypadku roślinności, która kwalifikuje się do usunięcia. Mowa o drzewostanie, który stanowi przeszkodę w realizacji budowy. Aby uniknąć konsekwencji finansowych, a nawet prawnych, inwestorzy najczęściej decydują się na sporządzenie projektu nasadzeń zastępczych. Czym jest projekt nasadzeń zastępczych i kiedy warto go wykonać?
Co to jest projekt nasadzeń zastępczych?
Projekt nasadzeń zastępczych to nic innego jak plan, zgodnie z którym wykonuje się posadzenie drzew i krzewów w ilości odpowiadającej ilości usuniętych egzemplarzy lub większej. Obejmuje on także przesadzanie drzew i krzewów w inne miejsce. Całość służy kompensacji przyrodniczej. Zgodnie z obowiązującym prawem, aby zapobiec stratom dla środowiska oraz uzyskać zezwolenie na usunięcie drzewostanu, należy posadzić minimum jedno drzewo za każdy usunięty egzemplarz.
Taki projekt zawiera informacje o tym, jaka ilość egzemplarzy zostanie usunięta, a jaka posadzona. Ponadto informuje o tym, jakie są to gatunki drzew i krzewów oraz gdzie i kiedy zostaną przeprowadzone prace z tym związane. Najczęściej projekt ten przyjmuje formę mapy w odpowiedniej skali, rysunku czy projektu zagospodarowania terenu. Co więcej, jak zaznacza specjalista z Pracowni Projektowej Magdaleny Loose z Gdańska, projekt nasadzeń zastępczych uwzględnia aktualne wytyczne odpowiedniej gminy czy warunki nasadzenia, jak m.in. odmiany, minimalny wiek czy wymagane prace pielęgnacyjne.
Kiedy i kto sporządza projekt nasadzeń zastępczych?
Projekt nasadzeń zastępczych stanowią alternatywę dla kosztownych opłat za wycinkę drzew na terenach inwestycyjnych. To też dbałość o środowisko, co w dobie wciąż rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa ma ogromne znaczenie. Sporządza się go także wtedy, gdy wspomniana wyżej kompensacja przyrodnicza jest możliwa. W tym celu trzeba wcześniej zapoznać się ze specyfiką terenu oraz dostępną powierzchnią. Projekt nasadzeń zastępczych powinno się przedłożyć w urzędzie wraz z wnioskiem o pozwolenie na wycinkę.
Sporządzaniem projektów nasadzeń zastępczych zajmują się doświadczeni architekci krajobrazu. Oprócz spełnienia wymogów formalnych projektu konieczne jest także uwzględnienie szeregu różnych czynników, planu zagospodarowania terenu czy warunków siedliskowych. Przykładem są inwestycje realizowane w terenie zurbanizowanym, gdzie posadzone w ramach kompensacji przyrodniczej drzewa byłyby zbyt wysokie lub miały zbyt rozbudowany system korzeniowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Stylowe Ogrody Szmytka-Syldatk Sylwia
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. pomorskie84-242 Dąbrówka, Różana 15
-
Arbo-Bob Grzegorz Bobola
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. małopolskie31-834 Kraków, os. Jagiellońskie 24 lok. 49