Jaką pigwę określamy mianem gruszkowej?

Spis treści
- Czym się wyróżnia pigwa gruszkowa?
- Gdzie wykorzystuje się owoce pigwy gruszkowej i jakie mają właściwości?
- Jakie wymagania ma pigwa gruszkowa?
Pigwa gruszkowa posiada charakterystyczne, ciekawe owoce, które posiadają bardzo dużo substancji odżywczych. Dodatkowo sadzonki tego drzewka bardzo ładnie wyglądają w ogrodzie, a ze względu na swój powolny wzrost, nadają się nawet do małych przestrzeni. Czym dokładnie są drzewka owocowe zwane pigwą gruszkową i jakie mają wymagania uprawne?
Czym się wyróżnia pigwa gruszkowa?
Drzewko pigwy gruszkowej dorasta w Polsce do 2,5 metrów wysokości, a w cieplejszych regionach świata nawet do 8 metrów. Jest odmianą pigwy pospolitej, a swoją nazwę zawdzięcza temu, że owoce mają charakterystyczny gruszkowaty kolor oraz żółtą skórkę. Pod nią z kolei skrywa się aromatyczny miąższ, o twardej i cierpkiej konsystencji, który potrafi jednak uraczyć swoim smakiem. Drzewko to wydaje duże, ważące nawet 1 kg gruszkokształtne owoce. Ze względu na swój smak nie nadają się jednak do bezpośredniego spożycia po zerwaniu. Doskonale sprawdzają się jednak do różnych przetworów. Skórkę pokrywa kutner, który wraz z dojrzewaniem ściera się. Drzewko kwitnie w maju oraz w czerwcu, wydając piękne, różowo-brzoskwiniowe kwiaty. Jeśli poszukujesz sprawdzonych sadzonek pigwy gruszkowej, to szkółka drzew owocowych będzie odpowiednim miejscem na ich zakup!
Przeczytaj również: Drzewka owocowe popularne w przydomowych ogródkach
Gdzie wykorzystuje się owoce pigwy gruszkowej i jakie mają właściwości?
Owoce i liście pigwy gruszkowej sprawdzają się w wielu dziedzinach przemysłu takich, jak przetwórstwo, kosmetologia i medycyna. Wywary z liści wyróżniają się natomiast działaniem przeciwgorączkowym, przeciwbiegunkowym i uspokajającym. Nasiona pigwy gruszkowej są z kolei stosowane do produkcji esencji zapachowych. Miąższ owoców zawiera dość sporo wody, pektyn, kwasu jabłkowego i cytrynowego, cukru, białka, aminokwasów i różnych mikroelementów. Poza tym stanowi bogate źródło flawonoidów, dlatego charakteryzuje się właściwościami bakteriobójczymi, bakteriostatycznymi i przeciwnowotworowymi. Solidne i zdrowe sadzonki pigwy gruszkowej oferuje m.in. szkółka drzew i krzewów Karoliny Wyrzykowskiej, w której doświadczony personel udzieli niezbędnych rad związanych z pielęgnacją roślin.
Przeczytaj również: Które drzewka owocowe sprawdzają się w polskim klimacie?
Jakie wymagania ma pigwa gruszkowa?
Pigwa gruszkowa preferuje glebę średnio zwięzłą, próchniczą, zasobną w składniki pokarmowe i ciepłą o lekko kwaśnym odczynie. Najlepiej rośnie na słonecznym i odsłoniętym stanowisku. Podobnie do jabłoni i gruszy, odmiana ta nie lubi wysokiego poziomu wód gruntowych, jest dość odporna na suszę, ale wymaga częstego podlewania. Drzewka pigwy gruszkowej są dość wytrzymałe na mróz – znacznie bardziej niż brzoskwinie i niektóre odmiany grusz.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kajzer Szkółka Roślin Ozdobnych Mgr Inż. Janusz Kajzer
Szkółki drzew, krzewów woj. śląskie43-344 Bielsko-Biała, Zagrody 138
-
Mkm Kruszywa Sp. z o.o.
Budowlane materiały - kamień, kruszywa woj. małopolskie34-400 Nowy Targ, Krzywa 13B
-
Ogród Sklep nasienno-chemiczny Roman Berkowski
Nasiennictwo, sadzonki woj. dolnośląskie50-208 Wrocław, Dubois 11 lok. 13