Jak dobrać moc ciągnika do potrzeb gospodarstwa?

Spis treści
- Moc ciągnika a areał uprawowy
- Ciągnik dużej mocy? Nie tylko na duże pole
- Gdzie się sprawdzi mniejsza moc?
Ciągnik jest podstawową maszyną w każdym gospodarstwie rolnym, bez względu na profil produkcyjny prowadzonej działalności. Poszukując odpowiedniej maszyny do pracy, a więc dobierając rodzaj ciągnika, jego moc i wreszcie wyposażenie, trzeba brać pod uwagę zapotrzebowanie gospodarstwa teraz i w przyszłości. Inne wymagania stawiamy ciągnikom do prac polowych, a inne tym do obsługi zwierząt hodowlanych.
Moc ciągnika a areał uprawowy
Najczęściej stosowanym, a zarazem najprostszym kryterium doboru mocy ciągnika jest powierzchnia użytków rolnych. I tak przyjmuje się, że na gospodarstwo o areale do 10 ha wystarczy ciągnik o mocy do 45 kW (61 KM) Dla gospodarstw o powierzchni uprawowej między 10 a 20 ha poleca się ciągniki o mocy w zakresie 45 do 75 kW (100 KM) zaś do większych upraw maszyny o mocy nawet 120 kW (ok. 160 KM). W bardzo dużych gospodarstwach, gdzie powierzchni gruntów ornych przekracza 35 ha, z pewnością przyda się ciągnik dużej mocy.
Ciągnik dużej mocy? Nie tylko na duże pole
Rozległa powierzchnia gruntów ornych nie jest jedynym czynnikiem decydującym o konieczności użycia mocniejszego ciągnika. Istotny wpływ na wydajność ciągnika, i w związku z tym tempo pracy w polu, ma jakość gruntu. Przy wykonywaniu zabiegów agrotechnicznych na ciężkich, zwartych gruntach zawsze potrzeba będzie nieco więcej mocy. Zapotrzebowanie na moc dodatkowo wzrasta wraz z głębokością orki. A to wszystko oznacza, że wybór dobór mocy ciągnika na pole uprawne jest naprawdę niełatwym zadaniem.
Aby je sobie ułatwić, warto sięgnąć rady specjalistów. Pracownicy firmy KAGRO, dealera kanadyjskich ciągników przegubowych dużej mocy Versatile, chętnie podzielą się z Tobą swoimi doświadczeniami z pracy z poszczególnymi maszynami i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania do Twojego gospodarstwa.
Gdzie się sprawdzi mniejsza moc?
Ciągniki rolnicze dużej mocy mogą pochwalić się wysoką wydajnością w polu, jednak nie zawsze i nie wszędzie są potrzebne. Świetnym przykładem są gospodarstwa zajmujące się sadownictwem i ogrodnictwem, gdzie bardziej niż moc liczy się specjalistyczny osprzęt maszyny, rozstaw kół, stabilność itd.
Również właściciele zwierząt hodowlanych mogą pozwolić sobie na rezygnację z wysokiej mocy ciągnika – tym razem na rzecz ilości pojazdów. Do obsługi budynków inwentarskich, zwłaszcza obór, przyda się więcej niż jeden ciągnik. Inwestując w kilka maszyn, hodowca będzie mógł zaoszczędzić na czasie potrzebnym do wielokrotnego sprzęgania ciągnika z poszczególnymi maszynami w ciągu dnia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Klinika Trawnika Łukasz Spychała
Pilarki, kosiarki, wykaszarki woj. dolnośląskie55-003 Czernica, Miła 1
-
Erwas Centrum Ogrodnicze Rośliny, Narzędzia i Nawozy
Ogrodnicze artykuły, sprzęt woj. mazowieckie05-077 Warszawa, Trakt Brzeski (d.Wesoła) 71