3 zasady dotyczące stosowania preparatów na chwasty w zbożach

Żeby preparaty stosowane na chwasty były skuteczne i działały zgodnie z przeznaczeniem, niezbędne jest przestrzeganie kilku kluczowych zasad. Tylko zrealizowanie wszystkich z nich podczas wykonywania niezbędnych działań gwarantuje bezpieczeństwo całego procesu i pozbycie się problemu. Na co zwrócić uwagę, chcąc zastosować preparaty zwalczające chwasty w zbożach?
1. Rozpoznanie problemu i dobór preparatu
Aby zwalczanie chwastów było skuteczne i miało sens, w pierwszej kolejności należy wykonać właściwe rozeznanie i określić, jakie chwasty znajdują się w zbożu oraz jak intensywny jest problem i wzrost. Wśród zbóż najczęściej spotykane chwasty to miotła zbożowa, chaber bławatek, rumian czy ostrożeń polny. Kolejnym krokiem będzie dobranie właściwego preparatu herbicydowego, który podziała na występujące w zbożu rośliny niepożądane, wyeliminuje ich rozprzestrzenianie i wzrost.
Wśród dostępnych preparatów jest bardzo dużo produktów o zróżnicowanym działaniu i składzie. Pozwala to na wywołanie innych mechanizmów działania i tym samym wyeliminowanie możliwości uodpornienia się chwastów na stosowane substancje. Kluczowa jest również właściwa dawka. Szeroki wybór tego typu produktów o wysokiej skuteczności oferuje przedsiębiorstwo handlowo-usługowe Agromarket Wiewiecko.
2. Adiuwanty i wysoka jakość wody
Aby stosowanie herbicydów było pewne, bezpieczne i skuteczne, warto połączyć wybrane preparaty z tzw. adiuwantami, czyli wspomagaczami. Zwiększą aktywność i precyzję zastosowanych substancji. Informacja o właściwych dla danego preparatu adiuwantach znajduje się w instrukcji, którą zawierają środki ochrony roślin dedykowane w danym przypadku. Bardzo ważna w walce z chwastami jest również jakość wody. Powinna być bez zanieczyszczeń stałych i chemicznych. Najlepsza będzie woda lekko kwaśna o niskiej mineralizacji.
3. Czas i sposób oprysku
Ostatnim i kluczowym elementem działania jest zastosowanie preparatów przy odpowiednich warunkach pogodowych. Wczesną wiosną temperatura powinna wynosić zazwyczaj co najmniej 8 stopni Celsjusza, nie powinna być zbyt wysoka. Skuteczność preparatów obniży również deszcz. Oprysk musi być wykonany we właściwym terminie, dopasowanym do danego stadium rośliny. Istotna jest również właściwa technika aplikacji substancji. Powinno się w tym celu użyć opryskiwacza właściwie skalibrowanego do danego preparatu. Wszelkie tego typu wskazania znajdują się w instrukcji konkretnego produktu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Mazurska Kraina Anna Gnaczyńska
Ogrodnicze artykuły, sprzęt woj. warmińsko-mazurskie14-200 Iława, kard. Wyszyńskiego 8A
-
Flora-Centrum Barbara I Radosław Karmel Sp.j.
Ogrodnicze artykuły, sprzęt woj. pomorskie83-110 Tczew, 30 Stycznia 41